A A A

כימיה אורגנית ופרס נובל

כאשר פרס הנובל היוקרתי הוענק בשטוקהולם למדענים ריצ'רד הק (אוניברסיטת דלאוור, ארה"ב), אקירה סוזוקי (אוניברסיטת הוקאדו-ספורו, יפאן) ולאי-איצ'י נגישי (מאוניברסיטת פורד, ארה"ב), חברי הוועדה המלכותית הדגישו כי כימיה אורגנית היא לא פחות מ"הבסיס לחיים".

 

כימיה אורגנית, אשר נחשבת לאחת הדיסציפלינות בענף הכימיה, נמצאת כמעט בכל מקום. למעשה, חומרים אורגניים אחראים על תופעות רבות ומגוונות כגון צבעים, ריחות וכדומה.


פעמים רבות, צוותי החוקרים במעבדות כימיה אורגנית מנסים לחקות את הכימיה של הטבע בכדי להנגיש לבני אדם מוצרים ושירותים שונים. לעיתים, כימיה אורגנית משמשת אותנו לייצור חומרים סופיים חדשים כמו פלסטיק או ניילון.

פרס הנובל שהוענק לחוקרים היפאניים ועמיתיהם האמריקאי, בגין מחקרם פורץ הדרך בתחום הכימיה האורגנית, לא היה הפעם הראשונה שבה תחום מרתק זה מזכה את חוקריו בפרס היוקרתי. למעשה, היהודי הראשון אשר זכה אי פעם בפרס נובל היה מדען גרמני בשם אדולף פון באייר אשר עסק בתחום הכימיה האורגנית.
 

מחקרו של באייר, אשר זיכה את האחרון בפרס נובל בשנת 1905, עסק בצבעים אורגניים ותרכובות הידרוארומטיות. דבריו הבלתי נשכחים של החוקר היהודי-גרמני, "אינני עושה ניסויים בכדי לדעת האם אני צודק, אלא בכדי להבין כיצד חומרים מתנהגים", מבטאים עקרונות בסיסיים של כימיה אורגנית.

 

זאת, משום שכימיה אורגנית מאפשרת לנו להבין כיצד חומרים מסוימים בטבע מבצעים את פעילותם, וכפועל יוצא מכך, כיצד אנו יכולים לחקות אותם באמצעות תהליכים מלאכותיים. דוגמה נפלאה ליכולותיה של כימיה אורגנית ניתן למצוא במחקרם המרתק של הק, אקירה ונגישי.

להתחקות אחר הטבע, להבין חומרים אורגניים

פרס הנובל הוענק לשלושת החוקרים הללו בזכות פיתוח דרך יעילה לבניית מולקולות באמצעות חיבור אטומי פחמן. השלושה, אשר רבים מחבריהם מכנים אותם "בוני המולקולות", פיתחו מודל ייחודי אשר יש בו כדי לשפר את חיי היום-יום של מיליוני בני אדם ברחבי תבל. זאת, בין השאר בתעשיות כגון אלקטרוניקה, רפואה (לרבות חקר הסרטן) ועוד.

כידוע, כימיקלים מורכבים הם חומרים אשר הצורך בהם נמצא כל הזמן במגמת עלייה. למשל, האנושות זקוקה כל הזמן לתרופות חדשות אשר תהינה מסוגלות למנוע השפעות נגיפים קטלניים או להתמודד עם מחלת הסרטן. בכדי להבין את גדולת מחקרם של הק, נגישי ואקירה, עלינו לחזור אחורה בזמן אל שנות ה-80 העליזות. לפני כ-30 שנה, צוללנים בים הקריבי גילו בעלי חיים מוזרים ונפלאים בשם ספוגיות.

 

אלו בעלי חיים שהתגלו בעומק של כ-33 מ' ובמבט ראשון נראו פרימיטיביים לחלוטין. ובכן, מסתבר שלמרות שאין לספוגיות קיבה, עיניים, פה או עצמות, הם מצליחים להתמודד בצורה מרשימה עם אויבים ימיים. כיצד? ובכן, על ידי ייצור מולקולות כימיות גדולות ומורכבות אשר משמשות אותם כרעלים להרחקת אורגניזמים אחרים. 

כימיה אורגנית הופכת רעל לתרופה

מחקרים מעמיקים יותר גילו כי חומרי הרעל של הספוגיות לא רק יעילים מתחת למים אלא הם גם בעלי תכונות רפואיות. למשל, הוכח כי רעלי הספוגיות יעילים כנגד חיידקים, דלקות ונגיפים. יתרה מכך, אחד החומרים הפעילים ברעלי הספוגיות התגלה כחומר שיוכל לשמש בתור תרופה כימותרפית. לדוגמה, תרופה אשר תוכל למנוע התחלקות תאים סרטניים. עם זאת, בשל מחסור ברור בחומר הפעיל, נדמה שהמחקר נדון להיעצר כאן.

 

כעת, כימיה אורגנית נכנסה למשימתה ושלושת החוקרים – זוכי פרס הנובל – הצליחו לפתח מודל מדעי אשר מאפשר להכין את החומרים הללו באופן סינתטי. האין זו דוגמא נפלאה לקסמה של הכימיה האורגנית?


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר