A A A

צנרת גוף האדם כמכונה משוכללת

צנרת גוף האדם כמכונה משוכללת

כששים אחוז ממשקל גופנו הוא מים, מאסה מכובדת לכל הדעות. המים הללו אינם מפוזרים בחלל הגוף באופן ראנדומאלי, כי אם משונעים בתוך צנרת מסועפת כך שיגיעו לכל איבר ואיבר.

יש אינסטלטור בקהל?

קרדיולוגים, גסטרולוגים, אורולוגים ושאר אנשי מקצועות הרפואה, נוטים להתבדח לא פעם ולטעון שבעצם, הם בסך הכל אינסטלטורים הפותחים סתימות או מתקנים צנרת דולפת. ההשוואה של גופנו למכונה המורכבת מצינורות אינה תמיד נעימה לנו, אולי משום שהמכאניקה אינה עולה בקנה אחד עם התפיסה הרומנטית המיוחסת לקיום האנושי, אך מצד שני היא מאפשרת לנו לטפל בגוף ולהבין מה השתבש בו.

 

כדי לרכך את ההקבלה בין הגוף למכונה, נעשה שימוש בעולם מושגים חופף. אבל אם נודה על האמת, גם אם נכנה את צינורות הדם "כלי דם" ולצינור הנשימה נקרא "קנה", הרי שהשורה התחתונה נותרת בעינה: מדובר בצנרת לכל דבר וענין.

מעכלים את המידע

כאשר אנו בודקים את ההגדרה המילונית של המושג "צנרת" אנו מגלים כי מדובר למעשה במערכת של צינורות, המיועדת להעברתם של נוזלים או גזים באופן מאורגן ומחושב. צנרת העיכול למשל, היא אחת המערכות המפוארות בגוף, ולו רק בשל אורכו המרשים של המעי הגס, הנפרש לאורך כמטר ושמונים סנטימטר. המזון הנכנס אל הגוף מתחיל את דרכו בחלל הפה ועובר פירוק ראשוני בלעיסה. לאחר הבליעה מתחיל המזון את דרכו הארוכה במערכת העיכול.

 

בקרב רוב בעלי החיים בנויה מערכת העיכול בצורת צינור הכולל מספר איברים ( כגון כיס המרה למשל או הלבלב) המתחיל בפתח כניסה ומסתיים בפתח יציאה. ישנם בעלי חיים פשוטים יותר, בעלי צנרת עיכול פרימיטיבית יותר, שקולטים ופולטים מזון מאותו פתח.

עם יד על הלב

גם כלי הדם בגופו של אדם ממוצע מתהדרים באורך מרשים, ועומדים על כ- 10,000 קילומטרים. כל אותה צנרת סבוכה של מערכת הדם נועדה על מנת להעביר אספקה שוטפת של חמצן, אנרגיה ושאר חומרי קיום אל כל תאי הגוף. כפי שצויין, ההג דרה המילונית של "צנרת" מתייחסת למערכת של צינורות, ואין הגדרה מתאימה ממנה לתאר את מערכת הדם שלנו. החלוקה של כלי הדם למספר צינורות עיקריים מדגישה את החלוקה הפנימית לתפקידים בתוך המערכת.

 

כך למשל, אבי העורקים הוא כלי הדם הגדול ביותר, שתפקידו להוביל דם משריר הלב אל העורקים המתפצלים מתוכו. גם לעורקים יש נוכחות מכובדת המגובה בשריר עבה, כדי לעמוד בלחץ שמופעל עליהם עם כל התכווצות של הלב. צנרת מסועפת זו מוסיפה להתפצל לוורידים ואף לנימים, המהווים את כלי הדם הקטנים ביותר.

קשרים בין מערכות

מערכת נוספת, שבטעות נוטים לחבר בינה לבין מערכת העיכול כמו היו מערכת אחת בלתי נפרדת, היא מערכת השתן. על אף הדמיון בתפקיד בחלק הנוגע לסילוק פסולת מן הגוף, הרי שמדובר בשתי מערכות שונות ונפרדות. למעשה, מערכת השתן פועלת בשיתוף פעולה עם מספר איברים שונים, ובסיום התהליך מופרשים עודפי הנוזלים והרעלים שטוהרו מהם אל מחוץ לגוף. המערכת מורכבת מכליות, שני שופכנים, שלפוחית שתן ושופכה, כאשר לכל אחד מן האיברים הללו תפקיד חשוב.

תפקידן של הכליות הוא סינון הדם מחומרי הפסולת, והפרשתם דרך השתן.

זולגות הדמעות מעצמן

ולבסוף, נציין עוד צנרת אחת, שככל שנתבונן בה בעין מדעית, השפעותיה הרגשיות לא יאבדו: מערכת הדמע. הדמעות המתנקזות החוצה דרך צינורית מיוחדת, נחלקות לשני סוגים: האחד הוא הפרשה קבועה של נוזלי הדמעה כדי לשטוף את הקרנית, והאחר הוא הסוג המגיע כתגובה לגירוי רגשי כגון עצב גדול או התרגשות.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר