A A A

איטום

  • איטום

איטום הוא שם נפוץ לכל מה שדורש חיזוק ומניעה של גורמים שונים מלחדור אל תוך מבנה או חלל. האיטום הוא זה שימנע נזקים עתידיים שעלולים להיווצר כתוצאה מפגעי הטבע והזמן. איטום יכול להיות יעיל, גם אם הוא לא נעשה באופן מסיבי.

 

בשוק קיימים כיום חומרים מסוגים שונים שבהם נעזרים לאטום, בהתאם לסוגי החללים שיש לבצע בהם את העבודה. החומרים מותאמים ביחס לסוג החלל והרבה פעמים תורמים לעיצוב ולמראה השלם ולגימור של החלל.

ללא איטום, עשויים להיות נזקים לחלקים עליהם רוצים לשמור. מסיבה זו, הוא מסייע בשמירה ויציבות החומר לאורך זמן.

איטום יכול להתבצע בחללים שונים

איטום מיועד למגוון רחב של חללים במבנה. המקום המרכזי ביותר שבו יתבצע איטום הוא גג של מבנה. בין אם מדובר בגג רעפים של בית פרטי או בית דירות ובין אם מדובר בגג רגיל ללא רעפים. איטום של הגג מונע נזילות ודליפות וכן שומר על אזור הגג מפני נזקים עתידיים מן הסביבה החיצונית. כמו כן, האיטום יוצר בידוד מפני חום וקור ומאפשר קיום של סביבה יחסית נעימה בתוך החלל שנמצא תחת הגג.

 

איטום חדר אמבטיה הוא הכרחי גם כן, הוא מונע ומגן מפני עובש שעלול להיווצר בחלל האמבטיה. כמו כן, הוא שומר על יציבותה של האמבטיה ומונע תזוזות ודליפות של מים ממנה. איטום של רצפות הוא גם כן דבר חשוב והכרחי. רצפות שמניחים על משטח שהוכן לשם כך, זקוקות ליציבות. איטום שלהן על ידי חומר חזק, ימנע תזוזה של הרצפות וכן ישמור על תחזוקתן. גם אם הוחלט להחליף חלק מן הרצפות, קיימת חשיבות לאיטום מחדש של הרצפות שהוחלפו לצד אלו הישנות.

 

במטבח עצמו מתבצע איטום על ידי הדבקה של קרמיקה. הקרמיקה חיונית לשמירה על קירות המטבח (מונעת הכתמה של קירות) וכמו כן תורמת לעיצוב ודקורציה של המטבח עצמו.

בהמשך לחדר האמבטיה, עבודות איטום בקרמיקה מתבצעות גם שם, כך שלמעשה הקרמיקה מונעת וחוסמת רטיבות של המים שעלולה להיווצר על הקירות. רטיבות יוצרת טחב ועובש. חדר אמבטיה מטבעו חשוף לרטיבות ומים ולכן קיים הכרח לאטום את הקירות באמצעות קרמיקה.

איטום בחללים חיצוניים

מעבר לחללים פנימיים בתוך הבית שחשוב לאטום, איטום מתבצע גם בחללים חיצוניים ששייכים לבית. איטום בריכה למשל הוא דבר הכרחי בזמן בנייתה. הוא מונע נזילת של מאגר המים הגדול שהיא אמורה להכיל.

 

האיטום בבריכה הוא מסיבי וקיים גם למען בטיחות הרוחצים בבריכה עצמה. לעיתים נעשה שימוש באיטום בקירות חיצוניים של מבנים. הדבר מתבצע בעיקר לצרכים של תיקון כמו חורים או נזקים קלים עד בינוניים למבנה.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר