A A A

השתלת שיניים

  • השתלת שיניים

הביטוי "חיוך של מליון דולר" אינו מתייחס למבנה השפתיים או לגודלו של החיוך, כי אם ליופיין של השיניים. למעשה, מבנה סימטרי ואחיד של שיניים לבנות ובריאות הן בבחינת אקססורי הכרחי של כל כוכב הוליוודי המעוניין בקריירה רבת שנים.

 

הכוכבים שלא ניחנו בסט מושלם של שיניים, בוחרים לא פעם לעבור השתלת שיניים לשם תיקון הפגמים והשגת מראה זוהר וחיוך כובש. לאלו מבינינו שבחרו במקצוע שהפן היצוגי שלו תובעני פחות מזה של כוכב הוליוודי, מהוות השתלות שיניים אפשרות לשוב לחיים תקינים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה אסתטית.

מליון דולר, בייבי

אולי יצא לכם פעם להתבונן בהשתאות למראה חיוכו המושלם של כוכב הסרט האהוב עליכם, ויצאתם מתוך הנחה, שתודות לכסף הרב שמרוויחים בתעשיית הקולנוע הוא יכול להרשות לעצמו טיפולי שיניים יקרים כל כך.


נכון הוא כי בעבר, היו השתלות שיניים עסק יקר. אך כיום, לאור הידע העצום שנצבר, מדובר בפעולה שעלותה שווה לכל נפש, במיוחד לאור התוצאות, שכן השיניים שהושתלו משמשות את המטופל למשך כל חייו, ומאפשרות לו קיום של חיים מלאים ואיכותיים.


אחד ההבדלים המרכזיים בין הוליווד לחיים האמיתיים הוא הצורך: בעוד ששחקנים רבים עוברים השתלת שיניים על מנת לשפר את חזותם או להעלים פגם קיים, הרי שבחיי היום יום שלנו נעבור השתלה במידת הצורך.

מתי מתעורר צורך בהשתלה?

אובדן שיניים עלול להתרחש בכל גיל וממגוון של סיבות: החל מפגיעה פיזית כגון תאונה, וכלה במחלת חניכיים שמקורה תורשתית. כמובן, גם הזנחה של היגיינת הפה מובילה לזיהומים, שתוצאותיהם התרופפות של שיניים עד כדי נשירתן.
במקום בו חסרה השן נפער מכתש, הצובר שאריות של מזון, חיידקים ואבנית. כעבור זמן, עלולים להגרם זיהומים ודלקות, שישפיעו על בריאותן של השיניים הסמוכות.


בנוסף, חלה תזוזה של שיניים לכיוון המרווח שנוצר, מאבדות את יציבותן בעצם הלסת, דבר הפוגם באיכות לעיסת המזון עד כדי גרימת כאבים במפרק הלסת. השיניים שנעו לכיוון החור נוטות, בדרך כלל, באופן המקשה על שמירת היגיינת הפה, ומכאן נוצר מעגל חדש של זיהומים ודלקות שמשמעותן פגיעה בחניכיים, וכתוצאה מכך פגיעה בשיניים הסמוכות.

השתלות שיניים הן פעולה מונעת, המצילה פגיעה גדולה בחלל הפה, במיוחד לאור העובדה כי עצם הלסת במקום שבו הייתה השן מתחילה להתפרק עם נשירתה.
כעבור זמן, העצם התומכת מתפרקת ונחלשת, והצלחתו של תהליך השתלת השיניים פוחתת משמעותית.

הגורמים לאובדן של שיניים

הסיבה הנפוצה ביותר, הפוגעת באחוז ניכר מן האוכלוסייה הן הצעירה והן הבוגרת, היא מחלות חניכיים.
החניכיים הן רקמה רכה התומכת בשיניים ולמעשה תוחמת אותן. תפקידן של החניכיים הוא למנוע את החיכוך בין המזון שאנו אוכלים לבין השיניים.


הסיבות לדלקות בחניכיים הן מגוונות: החל מהיגיינת הפה לקויה, דרך תזונה בלתי מספקת, כתוצאה מעישון ואף גנטיקה.
הזיהום גורם לנסיגת חניכיים עד כדי אובדן של רקמת עצם והתרופפות השן עד לנשירתה.


בקרב בני נוער וילדים, איבוד של שיניים נגרם בדרך כלל כתוצאה מפגיעה פיזית או טראומה בשל מכה או נפילה.
אובדן של שיניים על רקע נפשי יכול לבוא לידי ביטוי בחריקה של שיניים ושחיקה מאסיבית שלהן.

במצב של מתח וסטרס, ישנם אנשים הנוטים להדק את הלסתות בחוזקה באופן לא רצוני ואף בלתי מודע. ישנם החורקים שיניים במהלך השינה ואף בזמן הערות, דבר השוחק מאוד את השיניים. כתוצאה מכך, נפגעות הלסתות והשיניים, עד כדי איבוד של שיניים.

והרי החדשות, הכותרות תחילה

למעשה, כותרת השן היא החלק הבולט מתוך מערכת אנטומית מורכבת ומתוחכמת. השתלים הדנטאליים, שצורתם על פי רוב היא כשל בורג, מחליפים באופן מלאכותי את שורשיהן של השיניים. השן החדשה שהושתלה מתפקדת בדיוק כמו שן אמיתית הקבועה במקום ואינה זזה או נשלפת, והיא מותאמת במראה שלה לפיו של המטופל, למבנה האנטומי היחודי לו ולצורת השיניים.


השתלת שיניים היא תהליך כירורגי, שתופעות הלוואי הכרוכות בו הן מינימאליות וחולפות כעבור זמן קצר.
ברוב המקרים תופיע נפיחות באזור המושתל לצד כאב קל. אלו חולפים כעבור פרק זמן הנע בין יומיים לשבוע.

כדי להבטיח כי תהליך ההשתלה יעבור בהצלחה מקסימאלית, ותהליך הריפוי יתקיים במלואו ובמהירות, יש לעקוב אחר הוראות הרופא, לאכול מזון רך שאינו חם למשך ימים ספורים, ליטול את התרופות שנרשמו ואף להסתייע במשככי כאבים במידת הצורך. בנוסף, רצוי להשתדל להמנע ממאמץ גופני בימים הראשונים.

אחוזי ההצלחה בהשתלות

על סמך פרסומים מדעיים רבים, הצלחתן של השתלות שיניים עומדת על למעלה מ-95 אחוזים.
על פי רוב, סיכויי ההצלחה יורדים בקרב מעשנים ובקרב אנשים בעלי מצב בריאותי בעייתי שאינו מטופל, כגון סוכרת לא מאוזנת. עם זאת, גם במידה והשתלה נכשלה בסיבוב הראשון, ניתן לבצע השתלה חוזרת כשסיכויי ההצלחה עולים במידה ניכרת.


במשך השנים נצבר ידע רב ונסיון בתחום, וגם האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות הרופאים התקדמו והשתפרו פלאים. עם הטכנולוגיה המתקדמת פותחו טכניקות כירורגיות מורכבות המעלות את אחוזי ההצלחה של הליך השתלת שיניים.

מתגברים על החרדה

אנשים רבים לוקים בחרדה דנטאלית. אותה חרדה מייצרת לא פעם את ההזנחה שבגינה
מחמירים זיהומים עד כדי איבוד של שיניים.
איכות חייהם נפגמת עד מהרה, הן משום שאיכות הלעיסה יורדת ובעקבותיה נוצרות בעיות עיכול, והן בשל ההיבט האסתטי.
ככל שהמטופל דוחה את הטיפול, כך נוצרת ספיגה של העצם במקום בו הייתה השן, ומתחדש מעגל הקסמים של דחייה-נזק.


ניתן להפחית את החרדות באופנים רבים, הן דרך סיוע של עזרים כימיים, הן באמצעות שיטות וטכניקות הרגעה שונות כמו מדיטציה ונשימות, וחשוב מכל: דרך בניית יחסי אמון עם הרופא המטפל.


תחושת הביטחון מוגברת כאשר הטיפול מתבצע אצל רופא מומחה, ובעקבות תחושות חיוביות אלו, גדלים סיכויי הצלחתה של השתלת שיניים.
במצב של חרדה קיצונית, ניתן לבצע השתלות שיניים בהרדמה כללית בהעמסה מיידית, כלומר: ביצוע התהליך כולו ביום אחד.

שיטת העמסה מיידית חוסכת מן המטופל את תקופת ההמתנה הנדרשת מרגע החדרת השתל להתקנת המבנה ושיקום השיניים החסרות, אך היא מתאימה למטופלים שכמות עצם הלסת שלהם מספקת לקליטה של שתלים.

כיצד מתבצעת ההשתלה?

תהליך ההשתלה עשוי להתפרש על פני תקופה בת מספר חודשים, בשל הצורך להמתין עד לקליטת השתל בעצם הלסת. אך יש לזכור כי בסיומה של תקופה זו אנו זוכים בשיניים בעלות תפקוד גבוה, המאפשרות לנו דיבור ברור ואכילה ללא סייגים, ומשמשות אותנו למשך כל חיינו. כמובן, יש להקפיד על היגיינת הפה, אך פעולות הניקוי והצחצוח הן ממילא דבר שבשגרה.


תהליך השתלת שיניים כולל מספר שלבים עיקריים, שראשיתו בניתוח עצמו. הניתוח מתבצע במרפאת השיניים בתנאים סטריליים, ובסמוך לתחילתו מתבצע חיטוי של חלל הפה. עם זאת, על המטופל ליטול אנטיביוטיקה כשעה לפני תחילת הטיפול כדי לכסות כל אפשרות לזיהום.

 

במהלך הניתוח יוצר הרופא חלל בלסת המזכיר את החור שנוצר בעקבות עקירה של שן. לתוך חלל זה מבריגים בורג עשוי טיטניום לעצם הלסת, כך שתמלא את מקומה של שורש השן החסרה.  לאחר הניתוח יש להמתין עד לצמיחתה של העצם מסביב לשתל, ולמעשה לחכות לקליטה מלאה.

העצם מתחדשת באופן טבעי ולמעשה סוגרת על השתל ו"נועלת" אותו. כדי להבטיח את קליטת השתל ללא צורך לחזור על הפעולה פעם נוספת, מומלץ לוודא כי החומרים המצויים בשימוש הם איכותיים ועומדים בכל התקנים.

חשיבותה של התאמה

אין פה אחד דומה לפה אחר; מבנה הלסת שונה מאדם לאדם כמו גם צורת השיניים.
לפיכך, אין שתל סטנדרטי אחיד המתאים לכולם, כי אם מגוון של שתלים המותאמים לצרכיהם הייחודיים של המטופלים השונים.


בכפוף להחלטת הרופא המנתח והרופא המשקם נבחר סוג השתל המתאים ביותר. הפרמטרים לבחירת סוג השתל הם רבים, ביניהם איכות העצם של המטופל, במיקומו של השתל בלסת ובכוח שיופעל עליו.
על מנת לקבוע תכנית השתלה יש לאבחן את מצבו הפרטי של המטופל, וכן להעזר בצילום C.T כדי לאמוד במדויק את גובהה של העצם ואת איכותה.

היתרונות האסתטיים

מטבע הדברים, השן הנבנית על גבי השתל מיוצרת על ידי אדם ולפיכך נטולת פגמים. על כן, המראה שלה יפה ונעים לעין, ועם זאת טבעי ומותאם לפיו של המטופל.

פעולות יום יומיות כגון דיבור ואכילה מתבצעות ללא חשש, תוך הנאה אסתטית של המושתל ובטחון עצמי. בנוסף, תודות לקיבוע השתלים ללסת, מתאפשרת לעיסה נוחה ובטוחה לצד שמירה על השיניים הסמוכות ועל בריאות הפה.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר