A A A

מהו דורבן בעקב?

האם חשתם לאחרונה כאב בחלקו התחתון של העקב? האם כאב זה היה חד יותר בתחילת הפעילות הגופנית? האם התלוותה לכאב גם נפיחות? במידה ועניתם "כן" לשאלות האחרונות חשד סביר הוא שאתם סובלים מדורבן בעקב. המדובר בתופעה שכיחה – כ10% מהאוכלוסייה סובלים מהבעיה. למרות שכיחותה של התופעה, רבים אינם מודעים לכך שהם סובלים מהבעיה, ובעצם ההתעלמות מחמירים את מצבם.

 

דורבן בעקב נגרם כתוצאה מפגיעה ברקמת הקולגן. זוהי רקמה בעלת חשיבות רבה בגידים, סחוסים, רצועות ועצמות. התופעה גורמת לפגיעה באיכות החיים של הסובלים ממנה, אך הטיפולים רבים ומגוונים. האבחנה של הבעיה פשוטה ואינה פולשנית.

גורמים וסימפטומים

דורבן בעקב גורם לסבל רב אצל אנשים בטווח גילאים רחב. אחוז גבוה מהסובלים מהתופעה הם מעל גיל העמידה. אצל אנשים בגילאים מבוגרים אלו, רקמת השומן בכף הרגל אשר משמשת לבלימת זעזועים, מדלדלת ונשחקת עם הזמן. גורמים נוספים, המשפיעים על הופעת דורבן בעקב בגילאים אחרים, הם השמנת יתר - אשר גורמת ללחץ על איזור העקב, מאמץ גופני מוגזם, פלטפוס (כף רגל שטוחה), עמידה ממושכת או פציעה כלשהי בכף הרגל.

גורם נוסף שנתגלה כקשור להופעת הבעיה הוא נעילה ממושכת של הנעלה לא נכונה, שאינה מתאימה למנח כף הרגל. השימוש במינוח "דורבן" הוא בעצם נגזרת של התחושה אותה חש הסובל מהבעיה. היחשפות עצם העקב גורמת לדלקת וכתוצאה מכך לכאבים בלתי נסבלים הגורמים להרגשת "קוצים" בעקב. הסובלים מהבעיה חשים כאבים עזים המגבילים את יכולות ההליכה והעמידה הממושכת.

 

כאב זה חד במיוחד במצבים של קימה לאחר מנוחה או פעילות גופנית מוגברת. הסימפטומים של התופעה מתגלים על פני השטח באיטיות, אך הכאבים העזים מתחילים רק מאוחר יותר, ובתוך כך, גוררים עמם פגיעה משמעותית באיכות ואורח החיים. ישנה חשיבות רבה בפנייה לרופא ברגע שישנו חשד לתופעה, היות ובמקרה של התעלמות מהכאב, הישחקות העקב ממשיכה ובכך מוחמרת הבעיה. לאחר פניה לרופא המטפל ואבחנה ראשונית, יבוצע למטופל צילום רנטגן. מדובר בבדיקה פשוטה ומהירה שאינה גורמת סבל נוסף למטופל.

הטיפול בדורבן בעקב

קיימים טיפולים רבים לתופעת דורבן בעקב, אך הם תלויים ישירות בחומרת הבעיה. הטיפולים כוללים הנעלה מתאימה (נעליים אורטופדיות, מדרסים מותאמים אישית), טיפול פיזיותראפי קבוע, טיפול בגלי הלם וקול ובמידה והבעיה חמורה ישנו גם פתרון כירורגי. להקלת הכאבים ניתן לעסות את איזור העקב ואף להניח קרח על האזור המודלק.

 

למרות קיומן של אופציות טיפוליות רבות לבעיה מטרידה זו, חשוב לציין כי אין "פתרון קסם", ועל המטופל להיות מחויב באופן מלא להחלמתו על ידי השלמה של הטיפול שנקבע על ידי הרופא.

 • דורבן ברגל וזכרונות ילדות

  רוב האנשים שישמעו על דורבן ברגל, יבטלו קרוב לוודאי את דבריי בבוז באמתלה כי ישנן בעיות רפואיות קשות יותר שמהן סובלים.

 • דורבן ומחקר רפואי

  דורבן הוא בעיה רפואית נפוצה שניתן לפתור על ידי סוגים שונים של טיפולים. טיפול בדורבן יינתן על פי אורח חייו ונתוניו הפיזיים של הסובל מן הבעיה וכן מאופי האבחנה שקיבל בנוגע לדורבן.

 • התמודדות עם דורבן ברגל

  דורבן ברגל היא תופעה פיזית שתוקפת אנשים במהלך חייהם. זוהי תופעה כואבת ומטרידה הפוגעת מאוד באיכות החיים של מי שסובל ממנה.

 • התפתחות דורבן בעקב

  זה עשוי לקרות במפתיע וללא התראה מראש. אתם יכולים ללכת לתומכם ברחוב ולפתע יתחילו להופיע כאבים בעקב אחת מכפות הרגליים שלכם.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר