A A A

מכשירי שמיעה

  • מכשיר שמיעה ריסאונד
  • מכשירי שמיעה

אברים רבים בגופנו מגיעים בזוגות. הסימטריה הזו אינה באה תמיד לידי ביטוי כאשר אחד מן האברים הללו נפגע או נחלש במידה זהה, אך רצוי שהעזרים הנלווים לתיקון או לשיפור יגיעו בצמדים.

מכשירי שמיעה נועדו לשמיעה סימטרית בשתי האוזניים בו זמנית, כך שנוכל להתמצא היטב במרחב.

למה חשוב לשמוע בשתי האוזניים?

כשהשמיעה נפגעת, זהו הרגע שבו מגלים בדרך כלל, שהאוזניים הן לא רק מתקן שימושי להחזקת המשקפיים.
תפקודי השמיעה שלנו מסתמכים על עיקרון של סטריאופוניה, כיוון שהפעולה המשותפת של שתי האוזניים מאפשרת לא רק שמיעה כי אם זיהוי ואיתור מקור הקול, הכיוון ממנו בקע ואבחון המרחק שלנו ממנו.


במידה והשמיעה נחלשת באחת מן האוזניים, נחווה קושי בהבנה של הדוברים אלינו בסביבה המפיקה רעשי רקע רבים, ואף נתקשה לזהות מנין הגיע הצליל.
כיוון שהמידע מגיע אלינו משתי אוזניים, מכשירי שמיעה נועדו לאזן ולשקם את יכולתנו לקלוט את הגירויים הסביבתיים באופן מיטבי.
לכן, במידה והליקוי מצריך, יש להרכיב את המכשירים על שתי האוזניים כדי לזכות בשמיעה טבעית.

למי נועדו המכשירים?

הירידה בשמיעה היא תופעה העלולה לקרות באופן הדרגתי או פתאומי, ובכל גיל.
בקרב אנשים שהירידה בשמיעתם מתרחשת בקצב אטי, אין תמיד מודעות לתהליך המתרחש, כך שרוב הסיכויים שהסביבה הקרובה שלהם תבחין בו לפניהם.


הסיבות לירידה בשמיעה והמקור להן, הן רבות ומגוונות, אך ביכולתנו לאתר את התהליך בשלבים מוקדמים יחסית ואף לעצור את ההדרדרות באמצעות מכשירי שמיעה.

ישנם מספר פרמטרים בולטים, המשמשים לבחינה האם חלה ירידה בשמיעתנו: אם אנו מפנים את אוזננו אל בן שיחנו, אם אנו מבקשים מן הסובבים אותנו להגביר את קולם או כאשר הם מתלוננים על עוצמת הקול של הטלויזיה או הרדיו שאנו מפעילים, עלינו לגשת ולבדוק את איכות השמיעה.


חייו של כל אחד ואחד מאיתנו מתאפיינים בסביבות שונות:

בקרב אוכלוסיה אחת המעבר בין סביבה רועשת לשקטה יהווה פרמטר חשוב בבחירת המכשיר, בעוד שעבור אנשים שהסביבה הדומיננטית שלהם רועשת רק בשעות מסוימות יותאמו מכשירי שמיעה מסוג אחר.

יש לבחון את ההיצע של המכשירים, על הפונקציות השונות שהם ממלאים ועל מחיריהם. יש להבין לפרטי פרטים את הסיבות בגינן הותאם עבורכם דווקא מכשיר מסוים ולא אחר.

תקופת הסתגלות

כדי שהתאמת המכשירים תתבצע באופן מרבי, יש לקחת בחשבון כי ההסתגלות נמשכת תקופה, במהלכה יידרש מכם זמן ואף מאמץ לשם הצלחת התהליך שיביא לשיפור ניכר באיכות חייכם.

סוגי מכשירי שמיעה

הרכבת מכשיר שמיעה מסוגלת לשפר באופן משמעותי את הצלילים השונים מהסביבה. מכשירי שמיעה למבוגרים הפכו זה מכבר לנפוצים יותר ויותר. ואכן, בעקבות הקשר הישיר שבין לקות שמיעה וגיל, ניתן כיום למצוא מגוון רחב ביותר של אביזרי שמיעה למבוגרים. כמו בכל תחום, גם כאן מדובר בסוגים שונים אשר עלולים ליצור מעט בלבול בקרב מי שמתעניין במכשיר שמיעה.

על מנת להבין מעט את ההבדלים השונים בין אביזרי השמיעה, נוכל לחלק את המכשירים למספר קטגוריות. ראשית, אפשר להבחין בין מכשירים אנלוגיים, אשר מגבירים במידה שווה את כל הצלילים הנקלטים, לבין מכשירי שמיעה דיגיטליים המסוגלים לבצע סינון בין רעשים שונים.

במילים פשוטות, מכשיר דיגיטלי הוא מכשיר מתקדם יותר אשר מנמיך את רעשי הרקע ומעניק חוויית האזנה מצוינת. הבחירה בין השניים תלויה כמובן במספר פרמטרים כאשר המרכזיים שבהם הינם תקציב (מכשירים דיגיטליים יקרים מעט יותר) ולקות שמיעה (לעיתים, מכשירים אנלוגיים יכולים בהחלט "לעשות את העבודה").

מכשירי שמיעה שונים זה מזה גם מבחינת מיקומם באוזן:
•    מכשירים המורכבים בתוך תעלת האוזן (כמעט בלתי נראים)
•    מכשירים אשר מורכבים על מלוא חלל האוזן
•    מכשירים "חיצוניים" המורכבים מאחורי האוזן

בחירת מכשיר שמיעה בהתאם למיקום על האוזן תלויה באלמנטים כגון אסתטיקה, מבנה האוזן, אופי לקות השמיעה ועוד. לסיכום, אם הגעתם לגיל מבוגר והתחלתם להרגיש ירידה בשמיעה, אתם יכולים להיות רגועים. אביזרי שמיעה למבוגרים הם עניין נפוץ ביותר וישנם כיום מכשירים מצוינים אשר מסוגלים להחזיר לעולמכם את כל הקולות והצלילים האהובים.

  • התאמת מכשירי שמיעה

    אחת מתופעות הזקנה היא ירידה בשמיעה, הפוגעת באחד מכל שלושה בני 65 ומעלה. התאמה של מכשירי שמיעה מאפשר המשך של חיים ארוכים ומלאי תוכן.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר