A A A

עצים להסקה

  • עצים להסקה במשטחים

המלצות חמות: איך לרכוש בחוכמה עצים להסקה

עצי הסקה זולים עשויים להיות יקרים מאוד

כדי לרכוש עצים להסקה לקמין, רוב האנשים בודקים מה המחיר של קוב עץ להסקה אצל 2-3 ספקים ומזמינים אצל הספק הזול ביותר. מכירת עצים להסקה בארץ הינו שוק פרוע ונטול סטנדרטים אחידים, מה שיוצר קושי להשוות באיכות ובכמות הסחורה בין הספקים השונים.

 

סוג העץ להסקה, גודלו, אופן האריזה והאספקה, ואפילו תכולת הקוב - משתנים מספק לספק, ומצננים - תרתי משמע, את הרצון להשתמש בקמין.

 

על מנת ליהנות מחימום הבית עם עצים להסקה איכותיים ומתאימים לתפקידם, במחיר סביר ובמינימום תחזוקה – חובה:

 

  • לרכוש עצים להסקה איכותיים בלבד
  • לוודא שהעצים נקיים ממזיקים
  • לוודא שעצי ההסקה יבשים
  • לברר מהו אופן אריזת העצים ואופן אספקתם
  • להתעקש על אורך אחיד של עצי ההסקה

לא כל עץ מתאים להסקה

כדי שהחימום בבית יהיה נעים וריחני, והשימוש בקמין יהיה קל וחסכוני, יש לבחור בעץ המתאים להסקה. ישנם הבדלים משמעותיים בין סוגי העצים להסקה בשל אופי הבעירה שלהם.

 

עצים להסקה הנפוצים בארץ הם הסוגים המקומיים, שהם בדרך כלל זולים יחסית, אך מתאימים פחות לשימוש בקמין הביתי. למשל עץ אורן, הנפוץ בשימוש להסקה, הוא רך וקל ומכיל אחוז גבוה של שרף. האורן ניצת מהר ומתכלה מהר, משאיר אחריו אפר, והשרף שבתוכו גורם לעשן המחייב ניקוי תדיר של הארובה.

 

עץ אלון מתאים הרבה יותר להסקה. הוא דחוס, כבד ובעל נצילות גבוהה. האלון בוער זמן רב, מתכלה היטב ואינו גורם להרבה עשן. אורן להסקה זול יחסית מאלון, אך מפני שהאורן מתכלה מהר, רכישה של קוב עץ אלון להסקה עשויה להשתלם הרבה יותר, מבחינה כספית וגם מבחינת האחזקה השוטפת של הקמין.

הצילו - מזיקי עץ!

לפני הקנייה יש לוודא שעצי ההסקה עברו חיטוי. ללא חיטוי עשויים העצים להכיל מזיקים שונים, שהנפוצים בהם אלו הטרמיטים. קשה מאוד להיפטר מהם ובמקרים קיצוניים - הם עשויים לפגוע גם בריהוט העץ בבית.

 

ניתן לחטא את עצי ההסקה בשתי דרכים: על ידי חימוםעישון ועל ידי שימוש בגזים רעילים.

יש לרכוש עצי הסקה שעברו חיטוי על ידי חוםעישון בלבד!

עצים להסקה לחים מדיי - מזיק יותר לבריאות וגם לקמין

נתון חשוב נוסף שיש לבדוק הוא אחוזי הלחות של עצים להסקה. עץ עם לחות שמעל 20% יתקשה להידלק או יכבה את האש בקמין ויגרום לעשן סמיך. אמנם יש ברשת המלצות ושיטות שונות כיצד לייבש את העצים להסקה, אבל כנראה ניתן לגלות רק בזמן אמת שהעצים שנרכשו הם לחים - לאחר שהקמין כבר כבוי והבית מלא בעשן סמיך.

 

חסכו עוגמת נפש, נזק בריאותי, עבודה וגם כסף: הרבה יותר הגיוני ופשוט לקנות עצים יבשים מספיק, עם לחות הנמוכה מ 20%, לבעירה אופטימלית ולשימוש מיידי.

מרוב קוב לא רואים את העצים

זהו אחד הנושאים הפרוצים ביותר בתחום של עצים להסקה: למרבה ההפתעה, נפח ברור ואחיד של 1 קוב עצים מתפרש אחרת על ידי כל ספק, כך כמות העצים בפועל משתנה בהתאם.

 

מומלץ לבדוק מהו אופן אריזת משטח עצים להסקה: אספקה של עצים בתפזורת היא בזבזנית מבחינת נפח. שיטת אריזה נוספת זה מדידת הנפח מחוץ לאריזה ולא מתוכה וכך "מנפחים" את מידת הנפח של העצים.

 

יש לוודא שהעצים יגיעו מסודרים בצורה אחידה וצפופה בתוך משטח, עם רווחים מועטים ככל האפשר ושהקוב נמדד מפנים האריזה.

מיטת סדום: עץ קצר מדי או ארוך מדי

נתון נוסף, שעל פניו נראה כלל לא רלוונטי - אורך עצים להסקה, אשר משפיע אף הוא על נוחות השימוש ועל המחיר: משטח עצים להסקה באורך אחיד יכיל יותר עצים. עצי הסקה ארוכים מדי לא ייכנסו לקמין ויחייבו חיתוך וניסור. עצים להסקה קצרים מדי- יתכלו מהר ויחייבו הטענות חוזרות ונשנות. אורך אידיאלי לעצים מבוקעים לקמין הביתי נע סביב 35 ס"מ.

להזמין עצים הסקה בקיץ, ליהנות בחורף

עצים להסקה כדאי להזמין דווקא ב... קיץ! מיד לאחר החורף צונחים המחירים ורוב הספקים מציעים מבצעים אטרקטיביים. אצל חלק מהספקים ניתן להזמין בקיץ ולתאם את אספקת העצים בחורף. בכל מקרה, רצוי להיערך מספיק זמן מראש, כדי שלא להישאר נטולי חימום בחורף.

 

לסיכום, לפני שמזמינים עצים להסקה לקמין חשוב לשאול שאלות, להבין לעומק את הנתונים ורק אז להחליט על קניה. בנוסף, מומלץ לברר לפני ההזמנה האם אספקת המשטחים נעשית עד פתח הבית וכן ליידע על מיקום חריג של הבית - המחייב מנוף שאולי אינו בשימוש סטנדרטי. רצוי גם לבדוק ולקבל המלצות מבעלי קמינים באזור אודות הספק שלהם.

 

ידע מוקדם וספק מקצועי ואמין של עצים הסקה הם הדרך הקלה והבטוחה לחורף חם ונעים!


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר