A A A

פגיעת ראש

  • פגיעת ראש

פגיעת ראש יכולה לקרות לכל אחד ואחת. היא בלתי צפויה ויכולה לקרות בכל גיל. הסיבות העיקריות המובילות לפגיעת ראש בגיל צעיר הינן תאונות: נפילות ממקומות גבוהים, תאונות אופניים, תאונות דרכים ואף פגיעות הנגרמות כתוצאה מאלימות.

פגיעת ראש משנה את כל חייו של פגוע הראש ושל בני משפחתו. השינוי הוא מיידי ודורש הערכות להתמודדות עם המצב החדש. בניגוד למחלות רבות שבהן התסמינים נשארים פחות או יותר מוגדרים וקבועים, בפגיעת ראש אי אפשר לדעת מראש איך יגיב כל אחד למצב החדש ולטיפול שיעבור ומהי מידת השינויים שהוא יחווה.

מרבית פגועי הראש מדווחים על פגיעות בשלושה מישורים:
פגיעה בתפקודים פיזיים ומוטוריים: הפגיעה במוח משפיעה על התפקוד או על היכולת להזיז איברים שונים בגוף.
פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי: הפגיעה במוח מובילה לקושי רב בהבנת הנקרא, בקיום שיחה, פגיעה בזיכרון, ורבים חווים קושי להתרכז ולעקוב אחר אינפורמציה.


פגיעה בהתנהגות: פגיעת ראש יכולה לגרום לשינויים קיצוניים בהתנהגות של הנפגע, לפעמים עד כדי קושי רב לחייו ולחיי משפחתו.

שיקום לאחר פגיעת ראש

כיום ישנו מגוון נרחב של פעילויות שיקום הניתנות לפגוע הראש ולמשפחתו. השיקום של פגועי הראש כולל בתוכו גם טיפולי שיקום פיזיים, הנותנים מענה לפגיעות בתפקודים המוטוריים והחזרת התחושה או התפקוד לאיברים שונים בגוף.

שיקום התנהגותי ופסיכולוגי הינו אפקטיבי עבור אנשים שסובלים מפגיעת ראש, כדי לפתור מגוון של בעיות רגשיות אשר יכולות להיווצר.

רבים מהנפגעים ואף בני משפחותיהם חווים תחושות קשות של אובדן, של דיכאון, של פרידה מהחיים כפי שהכירו אותם עד עכשיו וההסתגלות לחיים החדשים אינה פשוטה וכרוכה במאמץ רב ובגיוס כוחות נפשיים רבים.

פעילות שיקומית נוספת היא זו הנותנת מענה לשיפור יכולות "התפיסה" של פגוע הראש. כיום קיים מגוון רחב של שיטות ודרכי טיפול באמצעותן יכולים מטופלים לשפר את תפקודי הזיכרון ואת יכולת הריכוז שלהם. הן תורמות לשיפור ניכר בתקשורת היום יומית ובאיכות החיים.

השלכות של פגיעת ראש

אין פגיעת ראש אחת דומה למשנתה כפי שאין אדם אחד דומה בדיוק למשנהו. ההשלכות של פגיעת ראש יכולות להיות קלות אך יכולות להיות גם קשות ביותר.

חשוב להבין שההשלכות כוללות את כל בני המשפחה, ועל כולם להיות מגויסים לעזרה במאמץ ובהתמודדות היום יומית החדשה, שהם נדרשים לה מתוקף המצב החדש אליו נקלעו. במהלך תקופת ההחלמה והשיקום חשוב מאוד לתמוך לא רק בחולה, אלא גם בבני המשפחה והקרובים.

גם היום קשה לדעת במדויק מה תהיה רמת הפגיעה הסופית של כל פגיעת ראש. יש שהחלימו מפגיעות ראש קשות וחזרו לניהול חיים יום יומי כמעט תקין, ויש שחוו הידרדרות פיזית ומוטורית קשה.

כל מה שניתן לעשות הוא ללמוד לחיות עם הפגיעה ועדיין לחתור לאיכות חיים, לשמחה ולהנאה עד כמה שאפשר במהלך חיי היום יום.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר