A A A

צנרת

  • צנרת נחושת
  • צנרת ברזל
  • צנרת פלסטיק

צנרת בראי ההיסטוריה האנושית

האנושות חצתה במהירות מרשימה את הקו המפריד בין הישרדות לנוחות, דרך פיתוח החקלאות לייצור מזון באופן שוטף עד לממדיה המודרניים, דרך הקמת מערכת אינסטלציה משוכללת למיגור של מחלות ומגיפות, וכלה בהנחת צנרת מסועפת המאפשרת הובלה סדירה של מים. מה התרחש מאז נשאנו מים מן הנהר הקרוב ועד לימינו אנו?

ערים בזרם

כאשר מביטים אחורה ומפשפשים בנבכי ההיסטוריה האנושית, מגלים כי הסיבות להיווצרותן של ערים הן דומות, אך נגלה גם כי הסיבות שהובילו למחיקתן של ערים מן המפה כמו לא היו מעולם, קשורות ברוב המקרים לתופעה עיקרית, שבסיסה הוא היעדר סניטציה סבירה. אחד הפרמטרים שהניחו את היסודות לשגשוגן של ערים בעת העתיקה מסתכם בתופעה ששורשיה החלו לבצבץ בתחילת האלף השלישי לפני הספירה: צנרת.

שאבתם מים בששון?

בסוף תקופת הברונזה נבנתה מערכת האינסטלציה העירונית הראשונה מן החומרים הבסיסיים והזמינים ביותר שנמצאו, קרי: אבן ואספלט. כך הונחה אבן הפינה הראשונה לשינוע של מים ושפכים אל העיר ומתוכה, וממנה התפתחה טכנולוגיה פרימיטיבית אך מרשימה, המוכרת לנו מן הממלכה האשורית ומצריים הפרעונית. אמנם, מערכות הולכת המים עדיין היו עשויות אבן, אך כעת כבר הונחו צינורות של ממש, והם שימשו אבן יסוד להתפתחות מערכות ביוב וצנרת שבעקרונותיהם אנו עושים שימוש עד עצם היום הזה.

 

הטרנד לא פסח על ממלכת יהודה, וירושלים תחת שלטונו של שלמה המלך שגשגה, תודות למערכות של הובלת מים אל העיר. לא לחינם כונה שלמה המלך "החכם באדם"; הוא הבין את חשיבותה של צנרת ראויה לשמה ואספקת מים שוטפת לתושבים. אבל הרומאים שכללו את התחום לדרגת אמנות, אולי משום שנהגו להקים מרחצאות בכל פינה לשם ההנאה שבדבר, כתרבות של בילוי ופנאי.

 

אותה צנרת בחסות הרומאים התבססה על צינורות עופרת, שאמנם אינה נוטה להחליד, קלה לעיבוד ואינה נוטה להיסדק כתוצאה מלחצים או מפגעי חום וקור, אך גם רעילה. למעשה, הרומאים הם האחראיים למילה Plumbing המצויה בשימוש עד עצם היום הזה, והיא נגזרת מן המילה הלטינית Plamium שמשמעה עופרת.

חילוף חומרים

הרומאים היו, אם כן, הראשונים לעשות שימוש במתכת לשם בניית צנרת עמידה ויעילה, אך בהמשך, נרתמו מתכות אחרות ליצירת תשתיות להובלת מים ושפכים, ביניהן ברזל ונחושת. במאה ה-20 שלטה צנרת הברזל בכיפה והמתינה לחידוש הבא, שיפטור את המשתמשים בה מבעיות החלודה (גם כאשר מדובר היה בברזל מגולוון בעל עמידות גבוהה יחסית) הפוגמת בעמידותה לאורך זמן.

 

החידושים אכן הגיעו ועודם מתהווים, ובמקומות רבים בעולם עושים שימוש במתכות אחרות כדי לענות על צרכים של סוגי צנרת שונים. כיום, הנטייה היא להמיר את צנרת הברזל הישנה לצנרת עשויה מנירוסטה המצטיינת בחוזק ובעמידות בפני קורוזיה, או בפולימרים כדוגמת פוליאתילן או PVC.

צנרת שעוברת אבולוציה

ימי הביניים נודעו כתקופה נטולת הישגים, כזמנים חשוכים שבישרו יותר מכל על תקיעות מחשבתית חמורה. ואמנם, גם התפתחותה של האינסטלציה נעצרה באותם ימים, רק כדי לשוב אל הציוויליזציה עם סערת הרנסאנס. במאה ה-16 חזרו לעסוק במה שחשוב באמת, והמלכה אליזבת זכתה בכס המלכות האולטימטיבי, זה הכולל גם מיכל הדחה, המוכרת לנו כיום בשמה "ניאגרה".

 

באותה תקופה זכו אישים רמי מעלה בנוכחותו של כס הכבוד במרחב הפרטי, כך שניתן היה לומר שרק אלו שהיו מצויים בצמרת השלטון שלטו בצנרת. אך בשלהי המאה ה-18 חוקקו האנגלים חוק המחייב התקנה של שירותים בכל בית או בנין מגורים. בעקבות אותו חוק נולד באיים הבריטיים מקצוע נחשק ומאתגר: שרברב.

  • צנרת ביתית

    כיצד עובדת הצנרת הביתית, מה גורם לה להפיץ לעתים ריחות באושים וכיצד ניתן למנוע אותם.

  • צנרת גוף האדם כמכונה משוכללת

    צנרת העיכול למשל, היא אחת המערכות המפוארות בגוף, ולו רק בשל אורכו המרשים של המעי הגס, הנפרש לאורך כמטר ושמונים סנטימטר.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר