A A A

תקרות אקוסטיות

  • תקרה אקוסטית באולם קולנוע

"שלח לי שקט" מבקשת המשוררת יונה וולך בשירה המפורסם.

 

את ביצועה הפרקטי של הכמיהה הפיוטית ממלאות תקרות אקוסטיות, שסופגות רעשים ובולעות הדים, ובעצם מגשימות את המשאלה.

מרחבים של שקט

מלבד השקט המיוחל שהן מקנות לחללים המצויים בשימושנו, על תקרות אקוסטיות לעמוד במספר קריטריונים, הנותנים מענה לפרמטרים של אסתטיקה ובטיחות.


כדי לשלב בין הצרכים הללו באופן מרבי, יש להגדיר תחילה הן את אופיו של המרחב בו תותקן התקרה והן את הדרישות הנובעות מסביבתו.

 

תקרות המותקנות בבתי מגורים, כפופות לצרכים השונים מאלו שיותקנו באולם קולנוע למשל, החל מבחינת חומרי הבידוד שיעשה בהם שימוש, וכלה באופי העיצוב האדריכלי.


בעבר, היו תקרות אקוסטיות מורכבות מאריחים שיוצרו על פי סטנדרט קבוע, והיו גדולים ובעלי מראה אחיד. כיום, תקרות מגיעות בשלל צבעים, טקסטורות וסגנונות, ובתוך המבחר העצום הזה ניתן למצוא את החומרים המתאימים לכם ביותר, במחיר הטוב ביותר ובעיצוב הקולע ביותר לטעמכם האישי.

 

התקרה משפיעה על המראה הכללי של החלל הפנימי, כך שיש להתחשב באלמנטים הדומיננטיים הקיימים בו.  

הדרך לאקוסטיקה טובה

תקרות אקוסטיות עשויות מאריחים סופגי קול, והן מותקנות על גבי קונסטרוקציה המורכבת אל התקרה הקיימת והקירות הסמוכים. בשל כך, יש להתחשב בתקנות התכנון והבניה, הקובעות כי גובהה המינימאלי של תקרה בחדרי שירות הינו 2.05 מטרים, בעוד שבשאר החללים עליה להיות 2.50.

תקנות אלו חלות גם על תקרות אקוסטיות, בין אם הותקנו בשל צרכי בידוד ובין אם בשל שיקולים אסתטיים.


בחלל שנוצר בין התקרה המותקנת לתשתית ניתן להסתיר צינורות, תעלות אוורור וכבלי תקשורת, ובאופן זה לנצל, למעשה, שטח שבדרך כלל בא על חשבון שטח המחיה. מעבר לחיסכון במקום יקר ולמראה האסתטי, גם הגישה אל מערכות אלו היא קלה ונוחה באופן מיוחד.

בריאות ואריכות ימים

כאמור, תקרות אקוסטיות מורכבות מחומרים שונים, לכן, יש לבדוק את התקציב המיועד לתקרה, לעלות החומרים כולל קונסטרוקציות והתקנה, במיוחד אם התקנת התקרה מתבצעת כחלק משיפוץ כללי. רצוי לבחון את שילובם של פתחי מיזוג אוויר ותעלות מבעוד מועד כמו גם גלאי אש ונקודות תאורה, ולתכנן אותם מראש.

 

שיקולים אלו יקבעו במידה רבה את איכות החיים בעתיד, במיוחד לאור הצורך בתחזוקה בסיסית של תקרות אלו. יש לבדוק מראש האם ניתן לשטוף את האריחים ומהי מידת עמידותם בפני לחות והחזרת האור.

תקרות בהתקנה עצמית

כיום, בעידן האינטרנטי חושפים אתרים רבים מרחבי העולם את רזי התקנת התקרות האקוסטיות. במידה ואתם נמנים על אותם אנשים המעדיפים לבצע הכל בכוחות עצמם ומסתפקים בתדרוך אינטרנטי, עליכם לקחת לתשומת לבכם כי השוני בתנאי מזג האוויר בין אזור אחד בעולם לאזור אחר, כמו גם אופן המדידה, עלול לייצר תקלות בלתי צפויות.


לעומת זאת, במידה ואתם בעלי תשתית של תקרה אקוסטית, אך מספר אריחים בה ניזוקו, הרי שתוכלו להחליפם בקלות וללא סיוע שלל בעלי מקצוע.

  • התקנה בטיחותית של תקרות אקוסטיות

    כאשר אנו מתכננים התקנת תקרות אקוסטיות, בין אם לשם מטרות אסתטיות ובין אם על מנתי לפתור בעיות אקוסטיות, יש לקחת בחשבון גם פרמטרים בטיחותיים.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר