A A A

חברת מיתוג

על מנת לבנות מותג מצליח יש צורך לבצע תהליך אסטרטגי של מיתוג בעזרת חברת מיתוג מנוסה. לפני שפונים אל חברת מיתוג כדאי לבדוק ולברר:

 

 • מהו מיתוג ומדוע נדרש תהליך עבורו?
 • האם יש מקום לתהליך בחברה שלכם?
 • מדוע יש לפנות לחברת מיתוג על מנת לבצע מיתוג?
 • כיצד לבחור חברת מיתוג מתאימה?
 • האם מיתוג יסייע להגדיל מכירות בעידן של התפכחות צרכנית?

 

השוק כיום מוצף, שיטות המכירה והשיווק משתנות במהירות והצרכנים "מסננים" פרסומות, לכן תהליך מיתוג למוצר או לשרות חשוב כיום יותר מאי-פעם. כולנו מכירים מותגים ותיקים ומצליחים שנמצאים על המדף כבר שנים רבות. מהו סוד ההצלחה שלהם? כיצד בונים ממוצר כלשהו מותג חזק לאורך זמן? תשובות לשאלות הללו ולאחרות - במאמר שלהלן.

ההבדל בין מיתוג לעיצוב

רבים מבלבלים בין עיצוב ויצירת קונספט עיצובי למוצר לבין מיתוג של מוצר. לוגו חדשני ומושך, שימוש בסט צבעים ספציפי עבור כרטיסי ביקור, ניירות מכתבים ורכבי החברה, ובחירה של משפט מפתח קליט – כל אלו הם קונספט עיצובי ויכולים להתבצע ללא כל צורך במיתוג. עבור ביצועם יש לפנות לגרפיקאי או לחברת פרסום ושיווק המתמחה גם בעיצוב.

 

מיתוג פירושו לייחד ולבדל מוצר או שרות מבין כל מה שמציע השוק באותו תחום, במטרה שהצרכנים יבחרו לרכוש אותו. הדבר נעשה על ידי הדגשת הערך המוסף של המוצר, בצורה ממוקדת, פשוטה ובהירה. על מנת להפוך מוצר למותג, המוצר צריך לעבור תהליך אסטרטגי בעזרת חברת מיתוג המתמחה בכך.

 

עיצוב חדש הכולל לוגו, צבעים, סלוגן וכדומה - עשוי להיות תוצאה של תהליך המיתוג, מעין סמל לתהליך שנבנה מבפנים ויצא החוצה, ולא להיפך.

איך ממתגים "שופוני"

על מנת שצרכן יבחר במוצר כלשהו בפעם הראשונה, יש צורך שהמוצר יהיה מוכר לו, יבלוט, ישדר אמינות. אם הצרכן נחשף כבר למוצר -על ידי פרסומות או המלצה, זה ירגיש בטוח יותר עבורו לבחור במוצר המסוים הזה. לאחר שהצרכן בחר במוצר מבין כל האפשרויות, עדיין מוטל על המותג הנבחר למלא כראוי את יעדו ואת ההבטחה הגלומה בו, על מנת שהצרכן יחזור לקנות אותו שוב ושוב.

 

ההבטחה הגלומה במותג כוללת בדרך כלל גם חוויות ערכיות ורגשיות המקושרות למותג הספציפי. לדוגמה, כמעט כל רכב שקיים בשוק מסוגל למלא את ייעודו הבסיסי - לנסוע ממקום למקום. אם כך, לשם מה יש צורך לרכוש רכב יוקרתי בסכומים גבוהים? מדוע לא לקנות רכב פשוט שנוסע היטב?

 

אנשים מוכנים לשלם הרבה מאוד כסף על רכבי יוקרה, מפני שחלק מהחוויה שהם מבטיחים - חוץ מאבזור חכם, גימורים איכותיים, מושבים מעור וכדומה - כולל גם סטאטוס חברתי מסוים, נחשק עבורם.

 

מיתוג הרכב היוקרתי מין "מאיר" גם על הקונה, שהרי מה זה אומר עליו שיש לו רכב יוקרה? כנראה שיש לו הרבה כסף, הוא מצליחן, אחד ש"שיחק אותה". ברמזור כולם ילטשו אליו עיניים וירצו להיות כמוהו.

מיתוג יוקרתי לחוויית הלקוח

מסתבר שצרכנים מוכנים לשלם הרבה מאוד על מנת לרכוש מה שנחשב בעיניהם למותג נחשק: לנסוע רחוק, לשלם יותר (לעיתים- הרבה יותר), או לחכות בתור ארוך לחנות חדשה וממותגת שנפתחה זה מכבר. אנשים מוכנים לשלם הרבה על מוצר או על שירות שהם מרגישים שהוא ייחודי ובוטחים בו שימלא את ההבטחה הגלומה בתוכו. מחקרים שנעשו הוכיחו כי אנשים חשים שהם טובים ומוצלחים יותר אם יש ברשותם מותג יוקרתי של חברה ידועה.

 

אפשר להסיק מכך שהיחס של צרכנים למותג הוא אמוציונאלי בעיקרו, ואינו יחס ריאלי או רציונאלי. מותג מצליח "מבטיח הבטחות" אטרקטיביות לקהל היעד שלו: "קנו אותי וחייכם/גופכם/ביתכם יראו כמו בפרסומות", "אתם חייבים לקנות אותי כדי להצליח בחברה/בעבודה/בזוגיות", "רק איתי תהיו יותר - צעירים/רזים/עשירים/יפים" וכדומה.

 

נדרש "לצייד" את המותג בערכים תדמיתיים, רגשיים וחווייתיים במטרה להפוך אותו לזכיר, בולט ובעיקר - נחשק בעבור הצרכנים.

תהליך המיתוג - להוסיף ערך למוצר

תהליך מיתוג הינו תהליך אסטרטגי שאמור להוות בסופו של דבר תשתית יעילה וממוקדת עבור שיווק והגדלת המכירות של המוצר או של השרות. המיתוג אמור לשרת את העסק תוך שהוא מותאם ללקוח, כלומר - עליו להיות רלוונטי ולא רק מעוצב יפה. כאמור, עיצוב הוא מעין "חלון ראווה" של המותג, אבל אינו הדבר עצמו.

 

חברת מיתוג מקצועית תנחה את התהליך המיתוגי גם במטרה ליצור זהות בין העסק והערכים שלו לבין קהל היעד. מותג מנצח יהיה לרוב בעל התכונות הבאות:

 

 • בעל ערך מוסף: רגשי, תדמיתי, כלכלי, תועלתי, חוויתי
 • איכותי
 • פשוט להבנה
 • קל לזכירה
 • שונה, מקורי ומבודל

 

תהליך מיתוג שבנוי היטב יאפשר למותג להתפתח בעתיד, וגם להרחיב ולהעמיק את המותג ולהציגו לקהלים נוספים.

מתי מומלץ לבצע תהליך מיתוג?

ניתן להגדיר זאת על דרך השלילה:

 

אם חברה מייצרת מוצר מצליח והיא ה"שחקנית" היחידה בתחום וללא מתחרים - כנראה שאין לה צורך בתהליך מיתוג.

 

תהליך מיתוג מומלץ כאשר:

 

 • נדרש בידול ומיקוד של המוצר או של השירות לעומת מתחרים באותו תחום
 • לעסק ולעובדים בעסק יש קושי להסביר ללקוחות מה בדיוק הם מספקים או מייצרים
 • נוצר צורך לבנות ולהנחיל ערכים, חזון ומטרה אחידים לעסק ולעובדים - בכל הרמות
 • העסק או החברה עברו תהליך מיזוג או ביצעו שינויים באסטרטגיה העסקית

מיתוג מחדש - האם ומתי הוא נדרש?

לעיתים בעת כניסה הנהלה חדשה לחברה נוצר צורך להטביע חותם תוך זמן קצר. אחת הדרכים היא לבצע מיתוג מחדש. זה גורם לעובדים וגם ללקוחות להרגיש שדברים "זזים" ונעשים "כמו שצריך". אבל האם זה באמת נדרש?

 

חשוב לזכור: מיתוג הוא נכס. תהליך מיתוג מחדש מומלץ רק כאשר נעשו שינויים משמעותיים בנושאים כגון: קהל היעד השתנה, שינוי באופי המוצרים, שינוי באסטרטגיה העסקית וכדומה.

לעיתים די בשינוי עיצובי על מנת לרענן את המותג. מותג הוא דבר שנבנה לאורך זמן וצובר מוניטין. יש לנהוג בו בזהירות ובאחריות.

עוצמתו של מיתוג הפנים

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות מכירות בערכו של תהליך מיתוג אסטרטגי המתחיל מתוך החברה. תהליך מיתוג פנימי יוצר אחידות של השפה הפנים ארגונית, של המסר ושל חזון החברה. אם בעבר היו החברות משקיעות רק בלקוחותיהן, היום המסר הוא שצריך להתייחס לעובדים בדיוק כפי שמתייחסים ללקוחות.

 

חברות רבות מפיקות אירועי מיתוג מושקעים והדבר נושא פרי: עובדים שהם שותפים פעילים לתהליכי המיתוג הפנימיים, הם בעלי מוטיבציה גבוהה והופכים לשגרירים טובים של החברה. זה תורם לכך שגם הלקוחות יהיו מרוצים יותר, מה שמשתקף בסופו של דבר בשיפור המכירות.

חברת מיתוג - כדי להתחיל תהליך מיתוג ברגל ימין

בעידן זה של צרכנות בלתי-לויאלית, עם שוק מוצרים משתנה ושיטות שיווק מתחדשות, נוצר צורך ליצור בולטות למוצר, בעזרת תהליך אסטרטגי של מיתוג. בשל חשיבות התהליך לעסק, מומלץ כמובן לבצע אותו רק בעזרת מומחים לנושא: חברת מיתוג מומלצת בעלת ניסיון מוכח בתחום.

מומלץ לבחור חברת מיתוג שגם מבינה לעומק את מהות העסק והמוצר - כך יהיה קל יותר להתחבר ולהגיע לתוצאה הרצויה: מיתוג חזק ומצליח לשנים רבות.


 
מאמריו © כל הזכויות שמורות • צרו קשר